Sidebar

Februārī oficiāli tika apstiprināta Latvijas MTB komandas “ZZK” iekļaušana starp UCI MTB komandām. Uz lielo sarunu Latvijas Riteņbraukšanas federācija aicināja komandas treneri Vilmāru Tomsonu, kurš pastāstīja par UCI komandas statusa iegūšanas mērķiem, plāniem jaunajā sezonā, Katrīnas Jaunslavietes piesaistīšanu, gaidāmajām sacensībām un citām interesantām lietām.

Kā radās ideja “ZZK” komandu pieteikt UCI MTB komandas statusam?

Šāda ideja radās, jo līdz šim LRF ieceļ Latvijas izlases treneri. Viņš katru gadu nosauc izlases kandidātus, bet līdz ar to šī olimpiskā sporta veida attīstība beidzas, jo netiek plānoti nekādi treniņi. Tomēr svarīgākais iemesls, ka piedalīšanās Pasaules kausa sacensībās MTB XCO krosā šobrīd netiek veidota un atbalstīta. Reģistrējot savu komandu, ir iespēja plašākai sabiedrībai rādīt un pozicionēt “ZZK” vienības sponsorus. Iepriekšējos gadus sportisti startēja ar izlases formām, bet mūsu sponsori, kas iegulda ļoti lielus līdzekļus, nekur publiski neparādījās. Pie reizes, mums ir iespēja arī potenciālajiem sponsoriem piedāvāt reklāmas pozīcijas uz formas tērpiem un ekipējuma. Lielais mērķis noteikti ir 2020. gada Olimpiskās spēles. Vēlētos, lai tajās startētu divi vīri un viena dāma no mūsu komandas.

Kā vērtējat iespēju mūsu sportistiem sasniegt ilgi kāroto mērķi – kvalificēties Olimpisko spēļu MTB XCO krosa sacensībām?

Pie tādiem atlases kritērijiem, kā bija pirms Riodežaneiro Olimpiskajām spēlēm, mums vīriešu grupā būtu nepieciešams atrast trešo sportistu, kurš spētu uzrādīt līdzvērtīgus rezultātus Arņa Pētersona un Mārtiņa Blūma veikumam. Igaunijas labākais braucējs Martins Loo uz Olimpisko spēļu brīdi pasaules rangā ieņēma 20. vietu, tomēr nekvalificējās spēlēm. Dāmu konkurencē kvalificēšanās iespējas ir labākas, jo arī konkurence mazāka, bet lai par visu šo varētu pilnvērtīgi runāt jāsagaida kvalifikācijas noteikumi.

Šī gada “ZZK” UCI MTB komandas sastāvā iekļauti trīs sportisti – Arnis Pētersons, Mārtiņš Blūms un Katrīna Jaunslaviete. Kā radās ideja par Katrīnas piesaistīšanu komandā?

Tā bija “ZZK” vadītāja Normunda Zviedra ideja. Arī es biju skatījies uz viņas sniegumu. Skaidrs, ka Katrīna ir ļoti talantīga sportiste. Svarīgākais, lai viņai piemistu visas nepieciešamās īpašības, lai būtu laba līmeņa MTB XCO krosa braucēja. Šīs īpašības, kuru vidū ir plastika uz velosipēda, varēsim novērtēt tikai kādā augsta līmeņa MTB XCO krosa trasē. Ar nepacietību gaidu 1. maiju, kad dosimies uz kalniem, kur arī Katrīnai būs iespēja parādīt uz ko viņa ir spējīga. Rezultātu no viņas gan nevajadzētu prasīt gaidāmajā sezonā, jo daudz lietas ir jāapgūst tieši trasēs. Mūsu komandas kopējais mērķis ir braukt un cīnīties nevis skaitīt apļus, par cik atpaliec no līdera.

Kā atšķiras gatavošanās 2017. gada sezonai no iepriekšējiem gadiem?

Radikālas izmaiņas treniņprocesā salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem mēs neveicam. Vīzija par to kā jāveic treniņu darbs ir skaidra. Līdz šim neesam tajā kļūdījušies un nav pamats sākt mētāties. Protams, sekojam līdzi tendencēm, kas notiek pasaulē un cenšamies daļu no tām pielāgot savam treniņu procesam .

Arnim Pētersonam gaidāmā sezona būs pirmā jau elites grupā. Kādas tavuprāt būs galvenās izmaiņas no U23 grupas?

Elites grupā esam jau pagrozījušies. Domāju, ka elitē būs nedaudz lielāka cīņa tieši startā. U23 grupā ir mazāk sportistu, kas var cīnīties par visaugstākajām vietām nekā tas ir elitē. Arnim ir ļoti labas sprintera dotības un arī BMX riteņbraukšanas iemaņas. Domāju, ka starta pozīciju izkarošanā viņam nevajadzētu būt lielām problēmām. Trases garuma palielināšanās Arnim būs tieši labvēlīga, jo beigu daļā viņš spēj savu tempu tikai kāpināt, kas ļāvis uzlabot pozīcijas U23 grupas sacensībās. Papildus viens aplis varētu būt pat viņa priekšrocība. Pērn Olimpiskajās spēlēs U23 vecuma grupas sportists Koreckijs reāli cīnījās par bronzas medaļu, tomēr visu izjauca tehniskas problēmas ar velosipēdu.

Mārtiņam Blūmam šī būs noslēdzošā sezona U23 vecuma grupā. Vai tas, ka viņš būs starp vecākajiem braucējiem šajā grupā, dos kādas priekšrocības?

Es domāju, ka jā. Pagājušajā gadā Mārtiņš neizmantoja visu savu potenciālu.  Pasaules kausa posmā, kur Arnis izcīnīja ceturto vietu, Mārtiņš uz to brīdi bija ātrāks, tomēr neizdevās parādīt visu potenciāli. Līdzīgi bija arī pasaules čempionātā, kur viņš bija spējīgs stabili iebraukt labāko desmitniekā. Iespējams, pietrūka pieredzes un līdzjutēju uzliktais slogs. Runājot par šo sezonu, mērķis ir cīnīties par vietu sešiniekā Pasaules kausos ka arī Pasaules Čempionātā.

Kā tas, ka abi sportisti nebūs vienā vecuma grupā, ietekmēs arī tavu kā trenera darbu?

Es domāju, ka tas ir labi. Katrā braucienā ir iespēja koncentrēties uz vienu konkrētu sportistu, otrs tikmēr var palīdzēt tehniskajā zonā, kas atvieglos tehniskā servisa nodrošināšanu. Mūsu komanda nav liela. Ir tikai tie cilvēki, kuri mums sacensībās patiesi ir nepieciešami, lai nodrošinātu sportistiem nepieciešamo. Jo vairāk cilvēki ir apkalpē, jo grūtāk novadīt precīzu darbu.

Kāds plānojas “ZZK” komandas starptautiskais sacensību kalendārs 2017. gada sezonā?

Sezonas nozīmīgākais starts būs pasaules čempionāts. Vai tajā startēsim pilnā sastāvā, ir atkarīgs no tā, kā sevi sacensību apritē parādīs Katrīna Jaunslaviete. Startēsim pirmajos četros Pasaules kausa MTB XCO krosā posmos, kas notiks Eiropas valstīs. Šajā gadā mūsu komandai būs lielākais starptautisko sacensību skaits kāds ir bijis kopš startēja šajā līmenī. Tāpat, paredzēta arī dalība vēl divās starptautiskās kategorijas sacensībās, kas notiks Pasaules kausa seriālam atbilstošās trasēs. Jāņem vērā, ka arī nedaudz mazāka mēroga sacensībās nekā ir Pasaules kauss, nepieciešams startēt ne tikai, lai sagatavotos nozīmīgākajiem startiem, bet arī nopelnītu UCI punktus individuālajam un komandu rangam. UCI punkti ir ļoti svarīgi, lai lielajās sacensībās tiktu pie labākas starta pozīcijas, kas reizēm var būt izšķiroši cīņā par augstām vietām. Pasaules kausā, pasaules čempionātā un Eiropas čempionātā sportisti jau no pirmā metra veic maksimālu izrāvienu, tādēļ tiem, kuriem starta pozīcija nav pietiekami augsta, ir ievērojami sarežģītāk tuvoties līderiem. Jābūt ļoti labai ātruma izturībai, kam pievēršam lielu uzmanību. Tas ne reizi vien mums nesis panākumus sacensībās Latvijā.

Kad plānots atklāt sacensību sezonu?

14. maijā startēsim HC kategorijas MTB XCO krosa sacensībās Austrijā. Latvijā pirms tam startēsim Vivus MTB Ventspils posmā un SEB MTB maratona 1. posmā – Cēsis – Valmiera.

Vai aiz Arņa un Mārtiņa tu saredzi kādu talantīgu sportistu, kurš būtu spējīgs ielauzties starptautiskajā MTB XCO krosa apritē?

Šis ir grūti atbildams jautājums. Šobrīd teikšu, ka nav neviens, kurš jau drīzumā varētu startēt ar augstiem rezultātiem junioru vai U23 grupā starptautiskajā līmenī. Bez tiem riteņbraucējiem, kurus ikdienā neredzu Cēsīs, esmu ievērojis vienu sportistu, kurš pašlaik trenējās Rīgā un ar labiem rezultātiem startē pašmāju MTB sacensībās. Tomēr viņam tuvākajā laikā jāizlemj ar kuru no sporta veidiem nodarboties šoseja vai MTB.

Kāda bija interese par taviem audzēkņiem no vadošo MTB XCO krosa valstu izlašu vai rūpnīcu komandu puses pēc Arņa un Mārtiņa uzrādītajiem rezultātiem pērnajā sezonā?

Pēc Pasaules kausa pēdējā posmā, kurā Arnis bija ceturtais, bet Mārtiņš devītais, pie abiem sportistiem klāt pienāca “Specialized” rūpnīcas komandas galvenais treneris Kristofers Sauzers, kurš pats ir pasaules čempions, olimpisko spēļu medaļnieks un Pasaules kausa kopvērtējuma uzvarētājs MTB XCO krosā. Viņš atzinīgi novērtēja mūsu sportistu sniegumu. Tajās sacensībās viņa komandas diviem sportistiem izdevās taktiski pārspēt Arni. Būtu bijis interesanti redzēt kā situācija atrisinātos, ja ar Arni kopā būtu braucis arī Mārtiņš.

Kāds ir pats augstākais līmenis MTB XCO krosā, ko sportists var sasniegt tieši komandu ziņā?

Es domāju, ka pie mūsu situācijas, iekļūt Latvijas Olimpiskās vienības A sastāvā būtu augstāk nekā pārstāvēt kādu no MTB XCO krosā rūpnīcas komandām. Mūsu mērķis ir izmantot Latvijas dotās iespējas, aizcīnoties līdz olimpiskās vienības augstākajiem burtiem. Nevar izslēgt, ka kādreiz Arnis varētu sevi labi parādīt arī šosejas riteņbraukšanā. Uzskatu, ka Arnis un arī Mārtiņš būtu bijuši gatavi labam startam U- 23 pasaules čempionātā šosejas riteņbraukšanā Katarā, tomēr nebija iekļauti kandidātu sarakstā. Domāju, ka kopā ar Kristu Neilandu, būtu paveiktas labas lietas grupas braucienā, jo Arnim ir ļoti labs finiša spurts. Reizē, viņš arī labi panes karstumu.

Kādām īpašībām ir jāpiemīt, lai cerētu uz labiem starptautiskajiem rezultātiem XCO riteņbraukšanā?

Tas ir grūti atbildams jautājums. Arī Arnis un Mārtiņš ir atšķirīgi. Katram savādāks ķermenis, katrs savādāk reaģē uz slodzēm, katram savs stils sacensībās. Tomēr visa pamatā ir laba ātrumizturība, sava ķermeņa pārvaldīšana un gatavība ļoti smagi strādāt treniņos. Kaut kādā ziņā MTB XCO kross ir šosejas un BMX salikums. Atšķirība vien tā, ka no šosejas uz MTB XCO krosu īsti nevar atnākt, bet no MTB XCO krosa uz šoseju var aiziet un sekmīgi startēt. Mūsu disciplīnai var būt piemērotāki BMX braucēji, kuri nav nedz augumā nedz svarā par lielu MTB XCO krosam.

Latvijas čempionāts MTB XCO krosā gaidāmajā sezonā trešo reizi pēc kārtas notiks Priekuļos, kur trasi veidoji pats ar savu audzēkņu un atbalstītāju palīdzību. Vai tavuprāt būtu nepieciešamas kādas pārmaiņas trasē vai čempionāta norises vietā?

Latvijas izlases trenerim Normundam Noreiko jau sacīju, ka ir nepieciešamas pārmaiņas čempionāta norises vietā. Ir izveidotas vairākas trases, kuras būtu jāaplūko dziļāk, lai saprastu vai tajās var rīkot čempionātu. Zinu, ka Lizuma pusē vietējie entuziasti izveidojuši trasi, tāpat arī Ogres Zilajos kalnos, Ozolkalnā, Siguldā un citviet. Runājot par Priekuļiem, tad trase tika veidota pamatā par vietām, kur iepriekš tika rīkotas “downhill” sacensības. Esam trasi pielāgojuši MTB XCO krosa vajadzībām. Šajā apvidū iepriekš tikušas rīkotas arī velokrosu sacensības. Esot Latvijā, Arnis, Mārtiņš un pārējie sportisti Priekuļos aizvada treniņus, gatavojoties lielajiem startiem.

“ZZK” komanda būs pārstāvēta arī Latvijā notiekošajās sacensībās?

Latvijas lielākajās MTB sacensībās startēsim ar pilnu komandu. Arnis, Mārtiņš un Katrīna startēs trīs vai četrus posmos no abiem lielākajiem MTB seriāliem. Komandai pievienojies Jānis Ozols, kā arī bijušais biatlona izlases dalībnieks Edgars Piksons. Pamatsastāvu Latvijā notiekošajās sacensībās veidos arī Ivars Prokofjevs, Herberts Pudāns un Normunds Zviedris.

Kuri ir “ZZK” komandas atbalstītāji, kas ļāvuši sportistiem startēt augstākā mēroga sacensībās?

Protams, tas ir uzņēmums “ZZK”, ko veido brāļi Zviedri un Sergejs Kulāgo, Cēsu novada pašvaldība ar mēru Jāni Rozenbergu priekšgalā, bijušais Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Aleksandrs Bimbirulis, kurš ar mums kopā ir jau no komandas pirmsākumiem. Atbalstītāju pulkā ir arī restorāns “1221”, Baseins “Rifs”, kā arī ļoti daudz palīdzējis Mārtiņa tēvs Dzintars Blūms.

Kas būtu lietas, kas apmierinātu tavus kā trenera mērķus gaidāmajā sezonā?

Man savā galvā ir skaidri mērķi, ko vēlamies sasniegt, tomēr nevēlots tos publiski sacīt. Paturot mērķus pie sevis, tiem ir tendence piepildīties. Skraidot un lieloties ar saviem mērķiem, tie visbiežāk nepiepildās.

Kā ir mainījies MTB XCO kross laika gaitā kopš esi šajā spora veidā?

Trīs gadu laikā šī sporta popularitāte ir pieaugusi kardināli. Līdzjutēju skaits ir trīskāršojies. Pasaules kausa posmu Čehijā noraudzījās vairāk nekā 50 000 skatītāju. Skatītāju skaits nebija īpaši mazāks kā Pasaules kausa posmā biatlonā. Pie tam, Čehijā abus pasākumus rīkoja viena un tā pati organizatoru komanda. Prieks, ka mūsu sportistu panākumi iet līdzi ar sporta veida popularitāti. Jaunajā sezonā mūsu startus Pasaules kausā un pasaules čempionātā raidīs TV kanāls “Best4Sport TV”, kas ļaus notikumiem sekot arī Latvijas līdzjutējiem.

 

Atbalstītāji

monum logo
smscredit
binders
izm1
 lsfp
 lok
valstssportam
 

Sadarbības partneri

BBA
reck

lvm

Starptautiskās organizācijas

 uec
 ucinew