Sidebar

Par Eiropas elites čempionu šosejas riteņbraukšanā grupas braucienā vīriešiem svētdien Glāzgovā kļuva Itālijas sportists Mateo Trentins. Ļoti atzīstamu sniegumu smagajā distancē demonstrēja Latvijas sportisti. Krists Neilands paveica lielisku darbu dienas atrāvienā, bet Emīls Liepiņš iesaistījās izšķirošajā atrāvienā, no kura bija spiests atpalikt tehniskas neveiksmes dēļ. Finišā Liepiņam 19. vieta, bet Neilands bija 48.

Latvijas godu aizstāv Liepiņš un Neilands

Eiropas elites čempionāts olimpiskajos riteņbraukšanas veidos noslēdzās svētdien ar elites vīru grupas braucienu. Starp 137 dalībniekiem uz starta 230 kilometru garajā distancē izgāja divi Latvijas izlases sportisti – valsts čempions grupas braucienā Krists Neilands un Latvijas vadošais sprinteris Emīls Liepiņš. Abiem mūsu riteņbraucējiem, kuri katrs par reizei šogad triumfējuši Beļģijas kausa izcīņas velobraucienos (UCI 1.1 kategorija), šī bija debija Eiropas elites čempionātā. Jāizceļ, ka Latvijas sportistiem šajās sacensībās nozīmīgu atbalstu sniedza arī Emīla Liepiņa pārstāvētā “One Pro Cyling” komanda.

Par čempionāta godalgām cīnījās ļoti spēcīgs dalībnieku sastāvs. Uz starta izgāja pasaules čempions Peters Sagans, Olimpiskais čempions Gregs Van Avermāts, Eiropas čempions Aleksanders Kristofs un daudzi citi augstākās raudzes profesionāļi.

Slapjā distance

Dalībnieki veica 230 kilometru garu distanci, kas bija sadalīta 16 apļos. Viena apļa garums sasniedza 14,5 kilometrus. Tajā tika iekļauti vairāki stāvi kāpumi, neliels bruģa posms, daudz asu pagriezienu un līkumu. Papildus tam, jau no paša rīta Glāzgovā lija lietus, bet gaisa temperatūra nepārsniedz +16 grādus pēc celsija.

Neilands atrāvienā un maina velosipēdu

Jau no pirmajiem sacensību kilometriem notika cīņa par iespēju iesaistīties dienas atrāvienā. Par prieku Latvijas sporta līdzjutējiem, viens no pirmajiem atrāvienā iesaistījās Krists Neilands. Sākotnē kuldīdznieks aizbēga kopā ar šveicieti Rolandu Tālmanu, bet vēlāk viņiem pievienojās vēl pieci sportisti, ieskaitot Igaunijas čempionu un Neilanda komandas biedru Mihkelu Raimu.

Emīls Liepiņš tikmēr stabili brauca peletona priekšējā daļā. Kontroli lielajā grupā pārmaiņus uzņēmās Beļģijas, Itālijas un Francijas riteņbraucēji. Ceturtajā aplī no līderu grupiņas atpalika Mihkels Raims, kamēr piektajā aplī tehniska liksta piemeklēja Kristu Neilandu, kurš bija spiests mainīt velosipēdu. Beigu daļā gan defekts tika novērsts un mūsu riteņbraucējs savu velosipēdu atguva. Pēc veiktajiem pieciem no 16 apļiem pārsvars pār peletonu sasniedza piecas minūtes. Tālāk gan līderi laisti netika.

Sagans izstājās, Neilands turpina cīņu jaunā atrāvienā

Pakāpeniski pārsvars sāka rukt. Vairākiem no atrāviena braucējiem bija arī tehniskie defekti. Tāpat trīs no Neilanda grupā esošajiem sportistiem uz slapjā asfalta piedzīvoja kritienus. Vairākkārt tempu ļoti kāpināja beļģi, kuru līderi sākotnēji bija Van Avermāts un Toma Skujiņa komandas biedrs Jaspers Streivens. Virkne braucēju bija spiesti izstāties. To vidū četri dāņi un vēlāk arī pasaules čempions Peters Sagans. Pēc Beļģijas sportistu aktīvā snieguma, atrāviens tika panākts.

Krists Neilands gan nepadevās un turpināja atrasties līderu vidū. Viņš pievienojās vēl sešiem sportistiem jaunā atrāvienā, kurā ietilpa arī divi beļģi, tostarp Jelle Velejs. un viens itāļu sportists. Šis sekstets vadībā noturējās vienu apli, tiekot panākt 60 kilometrus pirms finiša.

Liepiņš trāpa pareizajā mērķī

Turpinājumā lielā grupa sadalījās vēl vairāk, tomēr gan Krists, gan Emīls spēja tajā turēties. Vēl no Baltijas valstu riteņbraucējiem sacensības vadošo vidū turpināja tikai igaunis Aksels Nomela un lietuvietis Gedaminas Bagdonas. Nopietns pavērsiens notika 50 kilometrus pirms finiša, kad izveidojās spēcīga 11 braucēju liela līderu grupa ar beļģu, nīderlandiešu, franču, spāņu vācu, šveiciešu un itāļu braucējiem tajā. Šajā grupā spēja būt arī lielisku sniegumu demonstrējušais dobelnieks Emīls Liepiņš. Mūsu sportistam tā bija lieliska iespēja pacīnīties par ļoti augstu finišā, jo līderu vidū bija visu vadošo nāciju braucēji un peletonā trūka spēku no citu valstu braucējiem, lai Liepiņa grupu noķertu.

Sāpīgā neveiksme un lēnais motociklists

Diemžēl, bet desmit kilometrus vēlāk “One Pro Cycling” riteņbraucējs piedzīvoja velosipēda riepas plīsumu, ko ar lielu kavēšanos organizatoru motociklists novērsa. Emīls bija spiests atgriezties peletonā, pamatoti paužot neapmierinātību par kavēšanos ar velosipēda rata nomaiņu.

Viena apļa laikā līderu desmitnieks spēja iegūt vairāk nekā trīs minūšu pārsvaru pār lielo grupu ar Neilandu un Liepiņu tajā. Pie tam, peletonā trūka citu valstu braucēji, kuri būtu spējīgi atrāvienu noķert. Dodoties uz pēdējiem 14,5 kilometriem, pārsvars sasniedza 2 minūtes un 31 sekundi un tapa skaidrs, ka, ja nenotiks brīnums, bēgļi panākti netiks.

Trentins nenokrīt un uzvar

Lai arī pārsvars bija liels, tomēr raiti negāja arī līderu desmitniekam. 9 kilometrus pirms finiša slidenajās ielās kritienu piedzīvoja vairāki sportisti. Pēc šī pavērsiena, vadībā palika vien pieci braucēji, tostarp divi itāļi Mateo Trentins un Dāvids Čimolai. Pēdējos kilometros notika taktiskās cīņas, kas ļāva atpakaļ vadībā atgriezties kritienā iekļuvušajiem. Uzvarētāja liktenis izšķīrās finiša spurtā, kurā nepārspēts palika 29 gadus vecais Trentins.

Viņš distancē pavadīja 5 stundas 50 minūtes un 2 sekundes. Augstā otrā vieta universālajam Metjū Van Der Poelam, kurš Eiropas čempionātā startēja arī MTB sacensībās. Bronzas godalgu tikmēr izcīnīja pērnā gada pasaules U23 čempions Vouts Van Aerts. Peletons, no kura nedaudz bija atrāvušies septiņi sportisti, Aleksandru Kristofu ieskaitot, finišēja 2 minūtes un 22 sekundes aiz uzvarētāja.

Latvijas vīri godam nes valsts vārdu Eiropā

Emīls Liepiņš smagajās sacensībās finiša līniju šķērsoja 19. vietā, esot labākais no Baltijas valstu braucējiem. Pēc finiša mūsu braucēja sejā prieka gan nebija, jo sāpīga tehniskā neveiksme pārvilka svītru reālām iespējām cīnīties par zelta medaļu. Neskatoties uz to, jau trešo gadu pēc kārtas Latvijas šosejas riteņbraucēji Eiropas elites čempionātā finišēja labāko 20 skaitā.

Krists Neilands lielāko dienas daļu pavadīja atrāvienos, kuros mūsu sportists bija viens no aktīvākajiem. Arī pēc tam, kad tika panākts, kuldīdznieks turpināja būt lielajā grupā līdz pat pēdējam aplim. Tā laikā trenera Toma Flakša audzēknis, kurš bija paveicis milzu darba apjomu, zaudēja kontaktu no grupas. Finišā viņam 48. vieta, 4 minūtes un 59 sekundes aiz uzvarētāja. Finišēja vien 50 no 137 dalībniekiem.

Eiropas elites čempionāts grupas braucienā vīriešiem – 230 km:

  1. Matteo Trentin, Itālija,05:50:02
  2. Mathieu Van Der Poel, Nīderlande, +00:00:00
  3. Wout Van Aert, Beļģija, +00:00:00
  4. Jesus Herrada, Spānija, +00:00:00
  5. Davide Cimolai, Itālija, +00:00:00
  6. Xandro Meurisse, Beļģija, +00:00:00

  1. Emīls Liepiņš, Latvija, +00:02:32             48. Krists Neilands, Latvija, +00:04:59

 

Atbalstītāji un partneri

 
smscredit
binders
izm1
 lsfp
 lok
valstssportam
BBA
reck
arcers logo
4CYCLISTS LOGO 2018 4 CYCLISTS
LNK group logo
lraa
piebalga1
lvm


Starptautiskās organizācijas

 uec
 ucinew