Sidebar

Par pirmo Dānijas riteņbraucēju, kuram izdevies triumfēt pasaules čempionātā šosejas riteņbraukšanā elites grupas braucienā, svētdien kļuva Mads Pedersens, kurš pēdējos metros  apsteidza Mateo Trenitinu. Cienījamā 21. vietā lietainajā sacīkstē finišēja Toms Skujiņš, kurš distances beigu daļā centās panākt izšķirošo atrāvienu, tomēr tika panākts. Foto: Reno Silavs. 

Pasaules čempionāta šosejas riteņbraukšanā kulminācija – elites vīru grupas  brauciens – tā dalībniekus un līdzjutējus sagaidīja ar drēgniem laika apstākļiem. Lielāko dienas daļu lija lietus. Organizatoriem pat nācās saīsināt kopējo distances garumu no 285 uz 261 kilometru. Turklāt Harogeitā tikaveikti nevis paredzētie septiņi, bet gan deviņi 13,5 kilometru garie apļi. Tas tādēļ, ka vairākās vietās lietus dēļ bija aplūduši šaurie ceļi pa kurieni veda distances maršruts.

Trase dalībniekiem bija nopietns pārbaudījums. Ļoti daudz stāvu kāpumu, asu pagriezienu un līkumu. Tas nāca komplektā ar slideniem ceļiem. Kopējie kāpuma metri distances laikā pārsniedza 4000 metrus. Izšķirošie notikumi cīņā par uzvaru risinājās Harogeitas pilsētā un tās apkārtnē izveidotajā aplī, ko riteņbraucēji veica septiņas reizes. Starts tika dots Līdsas pilsētā.

Šajā trasē izteiktus favorītus cīņā par uzvaru noteikt bija visai grūti, jo kāpumus var sekmīgi pārvarēt arī sprinteri. Vienlaikus, trase vairāk piemērota Ardēnu klasiku tipa braucējiem, tostarp Nīderlandes līderim Metjū van der Pūlam, francūzim Žilijēnam Alafilipam, dānim Jakobam Fūglsangam un citiem. Latvijas izlases puišiem – Tomam Skujiņam, Kristam Neilandam un Emīlam Liepiņam – lietainie un drēgnie laika apstākļi, salīdzinot ar lielu daļu konkurentu – ir piemērotāki, ko pirms starta atzina arī Toms Skujiņš.

Distances sākumā notika spraiga cīņa par iespēju doties diena atrāvienā. Galarezultātā nokomplektējās ļoti spēcīgs 11 braucēju liels atrāviens ar tādām riteņbraukšanas zvaigznēm kā – šī gada “Vuelta a Espana” uzvarētāju Primožu Rogliču (Slovēnija), Nairo Kintanu (Kolumbija), Magnus Kortu Nīlsenu (Dānija), Maceju Bodnaru (Polija) sastāvā. Līderu grupas pārsvars pār peletonu, kura priekšā brauca Francijas, Beļģijas un Austrālijas sportisti, svārstījās starp 3 un 4 minūtēm. Tālāk bēgļi netika. Kā jau varēja gaidīt, tuvojoties apļiem, sekotāji pietuvojās un vēlāk arī noķēra grupu. Liels nopelns tajā Skujiņa franču komandas biedram “Trek – Segafredo” vienībā Žiljēnam Bernāram.

Kad līdz finišam bija atlikuši 123 kilometri grupā notika kritiens. Tajā kopā ar 2012. gada pasaules čempionu Filipu Žilbēru iekļuva arī mūsu Krists Neilands. Tika zaudēts daudz laika un ne latvietim, ne arī beļģim piebraukt pie grupas tehniskajā un pauguriem bagātajā trasē neizdevās. Apļos arvien katrā kāpumā grupa palika mazāka un mazāka. Kontaktu no tās zaudēja arī Emīls Liepiņš, tādējādi cīņu par augstu vietu no latviešiem turpināja Toms Skujiņš. Emīla velosipēda spieķos nonāca titulētā īra Sema Beneta pusdienu somiņa. Tika bojāts velosipēds, kas arī tālāk bija iemesls tam, lai sacensības mūsu braucējam beigtos ātrāk nekā cerēts.

Ilgāku laiku nopietns atrāviens neizveidojās, bet tad divatā no grupas atrāvās ASV sportists Losons Kredoks un Stefans Kings (Šveice). Lielajā grupā aiz šī tandēma vairs atradās vien 70 sportisti, viņu vidū arī Toms Skujiņš. Turpinājumā Kingam pievienojās Mads Pedersens (Dānija) un Džanī Moskons (Itālija). Vēlāk līderu grupa pārtapa piecu braucēju sastāvā, jo trijotnei pievienojās arī Metjū van der Pūls un pērnā gada Eiropas čempions Mateo Trentins.

Pārsvars ātri vien pieauga līdz 30 sekundēm. Kad līdz finišam bija atlicis veikt mazāk par 30 kilometriem, ekrānu uzmanības centrā nonāca Latvijas čempions Toms Skujiņš. Viņš kopā ar spāni Gorku Izagiri un kolumbieti Karlosu Betankuru atrāvās no grupas un darīja visu, lai panāktu līderu piecinieku. Lai arī sākumā starpība nebija tik liela, panākt Pedersena grupu neizdevās un vēlāk latvietis, kurš bija aktīvākais no sekotājiem, tika panākts.

12,3 kilometrus pirms finiša par nelaimi nīderlandiešiem, no līderu vidus atkrita Van der Pūls. Skaitliskais pārsvars līderu vidū bija Itālijas braucējiem (Trentins, Moskons). Tikmēr sekotāji jau atpalika par vairāk nekā 1 minūti. Tapa skaidrs, ka uzvarēs kāds no atrāviena. Pēdējos kilometros līderi palika trijatā, jo atpalika Moskons.

Pēc 6 stundu 27 minūšu un 28 sekunžu ilgas sacīkstes lietus apstākļos, pasaules čempiona liktenis noskaidrojās finiša spurtā. Lai arī galvenā favorīta loma no šīs trijotnes bija atvēlēta Trentinam, smagajos apstākļos vairāk spēka prata saglabāt Pedersens. Jaunais dānis bija ātrāks un kļuva par jauno pasaules čempionu. 23 gadu vecais sportists ir pirmais Dānijas elites riteņbraucējs, kuram izdevies izcīnīt zeltu pasaules čempionātā. Otro vietu ieguva Trentins, bet trešā pozīcija šveicietim Stefanam Kungam. Ceturtā vieta Moskonam, piektā Peteram Saganam, kurš kopā ar sestās vietas ieguvēju Mihalu Valgrēnu no Dānijas atrāvās no konkurentiem pēdējos kilometrā.

Latvijas izlases sportists Toms Skujiņš lietainajā un ļoti smagajā trasē finišēja 21. vietā. Izcīnītā vieta ir viens no mūsu sportistu augstākajiem sasniegumiem pēdējo 20 gadu laikā. Jāņem vērā, ka Toms riskēja un, cenšoties noķert līderus, zaudēja daudz spēkus. Toma rezultāts Latvijai ir augstākais kopš 2000. gada, kad triumfēja Romāns Vainšteins. No uzvarētāja carnikavietis atpalika par 1 minūti un 46 sekundēm. Jāpiebilst, ka finišēja tikai 46 no 197 riteņbraucējiem.

Pasaules čempionāts šosejas riteņbraukšanā grupas braucienā – 261 km: (197 dalībnieki)

 1. Mads Pedersen, Dānija, 06:27:28
 2. Matteo Trentin, Itālija, +00:00:00
 3. Stefan Kung, Šveice, +00:00:02
 4. Gianni Moscon, Itālija, +00:00:17
 5. Peter Sagan, Slovākija, +00:00:43
 6. Michael Valgren, Dānija, +00:00:45
 7. Alexander Kristoff, Norvēģija, +00:01:10
 8. Greg Van Avermaet, Beļģija, +00:01:10
 9. Gorka Izaggire, Spānija, +00:01:10
 10. Rui Costa, Portugāle, +00:01:10

 1. Toms Skujiņš, Latvija, +00:01:46

DNF, Emīls Liepiņš, Latvija

DNF, Krists Neilands, Latvija

Atbalstītāji un partneri

 
smscredit
binders
izm1
 lsfp
 lok
valstssportam
BBA
reck
arcers logo
4CYCLISTS LOGO 2018 4 CYCLISTS
LNK group logo
lraa
piebalga1
lvm


Starptautiskās organizācijas

 uec
 ucinew