Sidebar

Laikā, kad visu pasauli, tostarp Latviju, pārņēmis “Covid – 19” vīruss, ar vērtīgu un praktisku informāciju klajā nākusi Starptautiskā Riteņbraukšanas savienība (UCI). Lielākās riteņbraukšanas sporta organizācijas medicīnas direktors Havjers Bigerds aicina riteņbraucējus pārplānot savus treniņus, kā arī kā vēl nekad pievērst uzmanību personīgajai higiēnai.

Mazgā rokas vismaz 20 sekundes:

Vissvarīgākais, ko jūs varat darīt, ir regulāra roku mazgāšana vismaz 20-30 sekundes katru reizi ar siltu ūdeni un ziepēm. Regulāri mazgājiet rokas  atnākot mājās, pirms ēšanas un, kad pieskaraties virsmām. Aicinām izmantot arī dezinfekcijas līdzekļus, kas satur vismaz 60% alkohola. Neaiztieciet acis, degunu vai muti, jo vīruss tādā veidā var iekļūt jūsu organismā. Bieži noslaukiet priekšmetus un virsmas ar dezinfekcijas tīrīšanas līdzekli, kas iznīcinās vīrusu.

Sociālā distancēšanās:

Sociālā distancēšanās ir apzināti palielināta fiziskā telpa starp cilvēkiem, lai izvairītos no slimības izplatīšanās ar pilienu palīdzību. Atrodoties vismaz 2 metru attālumā no citiem cilvēkiem, mazinās jūsu izredzes inficēties ar Covid-19. Sociālā distancēšanās ietekmē arī fizisko sagatavotību. Tāpēc, lai ierobežotu izplatīšanās risku starp cilvēkiem, stingri ieteicams trenēties vienatnē, nevis grupās.

Nepieļaut pārslodzes un samazināt treniņu apjomus:

Imūnās sistēmas pretestību pret vīrusiem ievērojami ietekmē augstas intensitātes treniņi, kas ir ievērojami smagāki un garāki nekā ikdienas treniņi nesezonas periodā. Ieteicams šajā laikā samazināt ierasto intensīvo treniņu slodzi par 10 – 15%. Vienlaikus, ieteicams arī nedaudz samazināt treniņu ilgumu nekā tas būtu ikdienišķā situācijā. Svarīgi, lai organisms pandēmijas laikā nepiedzīvotu pārslodzes, kas to padara ievērojami vājāku un vīrusus uzņemošāku.

Pilnvērtīgs uzturs spēcīgai imūnsistēmai:

Arī uztura sastāvs un ēdiena uzņemšanas laiks var palīdzēt nodrošināt aizsardzību pret infekcijām. Visefektīvākie uztura veidi, lai fiziskās sagatavotības laikā uzturētu stabilu imūno funkciju, ir ogļhidrātu uzņemšana fiziskās slodzes laikā, olbaltumvielu lietošana pēc treniņiem un izvairīšanās no būtisku mikroelementu trūkumiem.

Ogļhidrātu uzņemšana (~ 30–60 g / h) ilgstošu treniņu laikā samazina metabolisma stresa ietekmi uz vairākiem imūnās funkcijas aspektiem. Infekcijas riska periodā  ir jāizvairās no treniņiem, kas tiek veikti tukšā dūšā vai ar zemu glikogēna krājumu līmeni.

Regulāra olbaltumvielu uzņemšana ēdienreizēs visas dienas garumā (~ 1,2–1,6 g / kg dienā) un pietiekama olbaltumvielu uzņemšana drīz pēc treniņiem (~ 20–30 g) ir nepieciešama, lai mazinātu dažus imūnsistēmas trūkumu un uzturētu normālu imūno funkcija.

Ņemot vērā D vitamīna iespējamo lomu imūno reakciju regulēšanā, sportistiem ir svarīgi uzraudzīt D vitamīna stāvokli.

Apsveriet dažādu augļu un dārzeņu iekļaušanu regulārajā uzturā. Sarkanie augļi un dārzeņi (tomāti, zemenes, ķirši, sārtie greipfrūti utt.), Zaļumi (brokoļi, kāposti utt.), Purpursarkanie un zilie augļi un dārzeņi (vīnogas, upenes, plūmes, baklažāni utt.), Dzeltenie augļi un dārzeņi (aprikozes, ananāsi, mango, greipfrūti, pipari utt.) ir lieliski antioksidantu mikroelementu, piemēram, A, C un E vitamīnu, pārnēsātāji.

Nepieļaut miokardīta risku:

Elites, jaunatnes un amatieru sportistiem var būt paaugstināts vīrusu infekcijas un tam sekojošs miokardīta risks.  Pirmais solis, lai novērstu vīrusa miokardīta risku sportistam, ir atturēties no treniņiem drudža gadījumā. Ja esat saskāries ar gripu, treniņus var atsākt tiki  8 dienas pēc izveseļošanās. Ja rodas aizdomas par Covid-19 klīniskajām pazīmēm (t.i., drudzis, nogurums, sauss klepus), atpūta ir absolūti nepieciešama un jebkura intensīva fiziskā slodze tiek stingri aizliegta.

 

 

Atbalstītāji un partneri

 
smscredit
binders
izm1
 lsfp
 lok
valstssportam
BBA
reck
arcers logo
4CYCLISTS LOGO 2018 4 CYCLISTS
LNK group logo
lraa
piebalga1
lvm


Starptautiskās organizācijas

 uec
 ucinew